Systémy otvírání

Dveře a zárubně Sapeli nabízí široký sortiment způsobů otvírání – vybere si každý.

 

Dveře otočné

Dveře otočné jsou jedním z nejstarších způsobů otevírání dveří a díky svému neustálému vývoji dnes patří ke způsobům nejpropracovanějším. Umožňuje dokonalé těsnění dveřního křídla v zárubni a nabízí široké možnosti použití i v sortimentu speciálních dveří. Prostorová náročnost je sice větší (cca 0,8 m2), ale pokud zvolíte model prosklený nebo osazení do různých prosklených stěn, prostor se opticky propojuje a zvětšuje.
 
 

Posuvné dveře a zárubně na stěnu

Standardně užívané otevírání, pokud je potřeba menší prostorová náročnost. Posouvání dveří funguje tak, že se křídlo pohybuje těsně podél stěny. Toto provedení je nabízeno pro jednokřídlé i dvoukřídlé provedení. Pro zvýšení komfortu otevírání dvoukřídlých dveří je lze opatřit tzv. synchronním ovládáním - otvíráním jednoho křídla je současně otvíráno i druhé křídlo. Tento typ otvírání je možné použít i u prosklených stěn SAPELI.

 

Posuvné dveře a zárubně do stavebního pouzdra

Typ posuvného otvírání, které zaznamenalo vysoký nárůst poptávky zejména díky nulové prostorové náročnosti a jednoduchosti přípravy pro osazení dveří a zárubní. Při hrubé stavbě se osadí do předem připraveného stavebního otvoru stavební pouzdro, které je následně obloženo sádrokartonem nebo zaomítáno (typ dokončení stěny je třeba specifikovat při objednání pouzdra).Teprve po celkovém dokončení stavebních prací v interiéru jsou zároveň s ostatními osazeny posuvné dveře a zárubeň.

 

Lamelové dveře a zárubně

Typ otvírání dveří a zárubní, který slouží převážně pro dělení interiéru a není vhodný pro uzamykatelné oddělení dvou místností. Je charakteristický svou malou prostorovou náročností. Tloušťka lamel typových rozměrů je 26 mm. U atypických rozměrů zůstává tloušťka lamely stejná, jako tloušťka ostatních dveří, 40 mm. Lamelové dveře se vyrábí ve dvou variantách:

 

a) Skládací dveře a zárubně

zasahují ve složeném stavu pouze na jednu stranu, dveře se skládají směrem do stavebního otvoru a šířka dveřních lamel je stejná.

 

b) Harmonikové dveře a zárubně

zasahují ve složeném stavu do obou oddělovaných interiérů, přičemž křídlo vždy začíná poloviční hladkou lamelou.

 

Kyvné dveře a zárubně

Tento typ otvírání bývá někdy nazýván také „lítačky“. Závěsy dveří umožňují otevírání na obě strany. Výhodou tohoto systému je, že dveře otevřeme pouhým zatlačením z jedné i druhé strany a zaručují tedy snadný průchod. Tento systém se používá např. v restauracích na oddělení prostoru kuchyně a samotné restaurace, v nemocnicích atd. Z důvodu bezpečnosti procházejících osob doporučujeme prosklení kyvných dveří minimálně v pohledové výšce. Ve více frekventovaných prostorech se na dveře zpravidla osazuje okopový plech.

 

Otvírání v obou směrech

Způsob otevíráni dveří, s kombinací „otočného a posuvného“ křidla v jednom jediném mechanismu umožňuje minimalizovat nároky na půdorysný prostor otevřeného dveřního křidla oproti klasickému křidlu otočnému (požadavky na prostor cca o 40% nižší). Dveře s tímto systémem mohou byt pro svoji všestrannost použity v jakémkoliv interiéru.

 

 

 

 

 

 

Půdorys s různými systémy otvítání dveří

 

  Hledej na stránkách

  Novinky

vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2012